Lajme

LAJM I FUNDIT : ”Nëse Haradinaj esktradohet në Serbi, nis konflikti i ri Serbi-Kosovë”

Deputeti i Nismës për Kosovën, Zafir Berisha, në emisionin InfoBox të RTV Dukagjinit, ka thënë se ekstradimi eventual i Ramush Haradinajt në Serbi, mund të nxis konflikt të armatosur. “Unë kam përshtypjen që ndonjë veprim jo i hijshëm në kundërshtim me aktet juridike ndërkombëtare, lidhur me Ramushin, vetëm sa e …

Artikulli i plotë »

Lista Serbe së shpejti do të kthehet në institucione Ja qfarë do të kerkojnë

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Nenad Rashic, ka bërë me dije se është çështje ditësh kur deputetët e komunitetit serbë do të kthehen në institucionet e Kosovës. “Negociatat e Listës serbe me qeverinë e Kosovës janë në fazën finale. Mesazhet nga presidenti Thaçi, Kryeparlamentari Veseli dhe Kryeministri Musta, janë mesazhe …

Artikulli i plotë »

Prokuroria Speciale aktakuzë ndaj ish-kryetarit të Lipjanit për dhënie dhe marrje të ryshfetit

Prokuroria Speciale, pranë Departamentit për Krime të Rënda të Gjykatës Themelore në Prishtinë, ka ngritur aktakuzë ndaj ish-ktryetarit të Lipjanit, Shukri Buja, për tjetërsim prona, dhënia e ryshfetit, marrje të ryshfetit, ushtrim të ndikimit, punimet ndërtimore të kundërligjshme. Lajmi.net ka kontaktuar me Bujën, por ai ka thënë se nuk është …

Artikulli i plotë »

Rrëfehet Shpend Maxhuni: Ja kush ishin personat e “armatosur në veri” që bënin ushtrime

Drejtori i Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni, ka sqaruar situatën e krijuar nga një grup personash që kanë qenë të uniformuar në veri të Kosovës. Maxhuni që ka raportuar në Komisionin për Siguri të Kuvendit të Kosovës është pyetur nga deputetët se çka kanë qenë ushtrimet dhe kanë kërkuar sqarime …

Artikulli i plotë »