Lajme

Haradinaj bashkon pozitë e opozitë: Kosova i vë kushtin e parë Serbisë

Kuvendi i Kosovës, në seancën e fundit plenare, ka miratuar Rezolutën e propozuar nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, e harmonizuar me grupet tjera parlamentare, e cila kërkon lirimin e menjëhershëm të ish-kryeministrit Ramush Haradinaj. Si rrallë herë deputetët e pozitës dhe opozitës u bënë bashkë për t’i dhënë mbështetje …

Artikulli i plotë »

Kërkesa e Delawie që Kuvendi mos ta votojë ushtrinë. Ja si përgjigjet Xhavit Haliti

Deklaratave të Ambasadorit Amerikan, Greg Delawie drejtuar deputetëve të Kuvendit për mos votimin e projektligjit për themelimin e ushtrisë, u është përgjigjur nënkryetari i Kuvendit, Xhavit Haliti. Kontaktuar nga Gazeta Express, Haliti ka shprehur bindjen se SHBA do ta ndihmojë Kosovën karshi këtij procesi. Ai është shprehur se themelimi i …

Artikulli i plotë »

Ambasadori amerikan për herë të parë komenton idetë për Shqipërinë e Madhe

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, ka komentuar për herë të parë idenë e shqiptarëve për krijimin e Shqipërisë së Madhe. Gjatë një intervistë në emisionin “Sporazum”, Delawie është pyetur se çfarë e justifikon krijimin e Ushtrisë së Kosovës – aspiratat për krijimin e Shqipërisë …

Artikulli i plotë »

Protesta në shumë qytete të Maqedonisë kundër Platformës dhe gjuhës shqipe

Edhe sot kanë vijuar protestat kundër platformës shqiptare. Marshi nisi nga selia e qeverisë për të vijuar drejt Kuvendit. Protestuesit gjatë marshit ndaluan edhe para zyrës së presidentit Gjorgje Ivanov në qendër të kryeqytetit ku disa anëtarët të shoqatës së gjuetarëve në mënyrë simbolike dorëzuan uniforma dhe porositën Ivanovit që …

Artikulli i plotë »

Mustafa shpjegon se çfarë ndodhi mes tij dhe Vuçiqit në Sarajevë (Video)

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka zbuluar detaje nga pjesëmarrja e tij në samitin e kryeministrave të Ballkanit Perëndimor në Sarajevë. Mustafa ka shpjeguar rëndësinë e pjesëmarrjes së Kosovës në këtë samit, si dhe folur për përplasjen e raportuar në media ndërmjet tij dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq. …

Artikulli i plotë »

Flet ambasadori Donald Lu: Shoh që po vijnë gjëra të mira për shqiptarët, viti 2017 do të jetë…

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Lu është shprehur optimist se ky vit do të jetë pozitiv për Shqipërinë. Sipas ambasadorit Lu, reforma në drejtësi do të përmirësojë edhe klimën e biznesit në vendin tonë. “Jam realist, shoh që po vijnë gjëra të mira për shqiptarët. 2017 do …

Artikulli i plotë »