LAJM I FUNDIT : TRONDITET BOTA SAPO FILLOI LUFTA E TRETE BOTRORE (VIDEO)


Sonte në emisionin “Komiteti” – i drejtuar nga Berat Buzhala – prodhim i Gazetës Express për RTV Dukagjinin, gazetari dhe historiani Valon Syla, ka folur për sulmet e fundit në qytetet e mëdha të Bashkimit Evropian dhe luftën në Siri, në të cilën janë inkuadruar fuqitë botërore.

Ai ka thënë se një luftë botërore në kohen moderne nuk do të ndodhë, siç ka ndodhur në luftërat e e kaluara me shumë viktima civile dhe bombardime të planifikuar shtetërore.

Sipas Sylës, të gjitha sulmet terroriste që po ndodhin së fundmi, dhe lufta në Siri janë indikacione të qarta se bota tanimë është e përfshirë në një luftë të përgjithshme.

Gazetari në “Komiteti” ka shtuar se është e mjaftueshme që në një luftë, si ajo e Sirisë, në të cilën janë të përfshira tri kontinente dhe shtetet më të fuqishme botërore, prandaj mund të thuhet se Lufta e Tretë Botërore veçse është duke ndodhur.

Syla ka thënë se në kohen moderne, bombardimet që po ndodhin nëpër qendrat si Paris, Bruksel dhe Berlin janë formë e një luftë botërore, që mund të ndodhë në periudhën kaq të përparuar në çdo aspekt./Express/
largea_parashikime-ogurzeza-k-euml-to-jan-euml-10-luft-euml-rat-e-mundshme-q-euml-na-presin-k-euml-t-euml-vit_hd1456132611