GJENOCIDI KUNDËR MUSLIMANËVE TË PERANDORISË OSMANE- I FSHEHUR RRETH 100 VJET

Justin McCarthy, “Vdekje dhe dëbim-Spastrimi etnik i myslimanëve osmanë, 1821-1922”, ALSAR, Tiranë, 2015 Milazim KRASNIQI Gjenocidi ndaj muslimanëve që jetonin në Perandorinë Osmane, i planifikuar dhe i zbatuar përgjatë shekullit XIX dhe pjesës së parë parë të shekullit XX (1821-1922) është fshehur që kur është kryer, jo vetëm nga shtetet …

Artikulli i plotë »

Lajm i madh nga Franca, ja çka i ndodhi ekstremistës Le Pen, kandidates për presidente të Francës

Tre incidente të rënda u shënuan në një takim elektoral të kandidates presidenciale të Frontit Nacional, Marinë Lë Pen në Paris. Gjatë eventit ka pasur fyerje si dhe janë lëshuar objekte dhe ndonjë kokteil Molotov. Deputeti dhe zyrtari i lartë i Frontit Nacional, Gilbert Collard u sulmua nga disa aktivistë …

Artikulli i plotë »

E dhimbshme: Ish kryeministri Bajram Rexhepi po lufton për jetën

Ish kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi ndodhet i shtrirë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Ende nuk dihet zyrtarisht për cfarë arsye është shtruar në QKUK, Rexhepi, por siç merr vesh ‘Indeksonline’, ish kryetari i Mitrovës ka pësuar sulm në zemër. Mjeku kujdestar ka thënë në kushte anonimiteti për ‘Indeksonline’, …

Artikulli i plotë »