Vrasja e ambasadorit/ Erdogani telefon urgjentisht Putinin. Ja çka i tha


Erdogan në gjunjë para Putin: Nuk kemi asnjë lidhje me vrasjen, nuk do të sulmuar!
Presidenti turk Recep Erdogan Tajp sonte e ka telefonuar personalisht presidentin rus Vladimir Putin për të siguruar se Turqia nuk ka të bëjë me vrasjen e ambasadorit rus në Turqi, Andrei Karlov, raporton RT, transmeton TetovaSot.
Siç është raporton RT, në telefon, Erdoganin e ka bindur Putinin se polici 22-vjeçar Mert Altinas që sonte në mbrëmje e vrau ambasadorin, ishte në të vërtetë pjesë e grupit terrorist të Fethullah Gulen, i cili operon nga Amerika. I njëjti grup këtë vit u përpoq të kryejë grusht shteti në Turqi.
“Rusia Today” njofton se dy presidentët ranë dakord për hetim të përbashkët dhe veprim kundër akt terrorist.
Më herët, ministria e Jashtme e Rusisë njoftoi reagim të ashpër, kundër vrasjes së ambasadorit rus.
“Rusia e sheh sulmin si një akt të terrorizmit dhe do të ngrejë çështjen në takimin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe menjëherë të fillojnë luftën kundër terrorizmin”, tha zëdhënësja e Ministrisë ruse të Punëve të Jashtme, Maria Zaharova, duke thënë se ambasadori vdiq nga 5 plumba që u qëlluan pas shpine./TetovaSot
erdogan-putin-telefon-620x330